// First try loading jQuery from Google's CDN // Fall back to a local copy of jQuery if the CDN fails

Ile kosztuję polisa na narty czy snowboard?

Sezon narciarski rozpoczął się już na dobre. Przed nami Święta i wielu z Was spędza go aktywnie na stokach narciarskich. Miłośnicy białego szaleństwa szczególnie są narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Jeśli i Ty myślisz o aktywnym wypoczynku podczas ferii zimowych, na listę rzeczy do spakowania nie zapomnij dopisać polisy turystycznej.

Dla kogo polisa turystyczna?

Mówiąc o narciarstwie mam na myśli wszystkich miłośników białego puchu: od tych co chodzą po górach na butach, wchodzą i zjeżdżają na skiturach, miłośników nart biegowych, narciarzy a także snowboardzistów. To ogromne szaleństwo, ale także ogromne „możliwości” kontuzji siebie lub innych uczestników.

Dlaczego warto mieć taką polisę?

Wypadek na stoku może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu amatorowi nart bądź. Ceny ubezpieczeń na narty nie są zbyt wysokie, więc lepiej nie ryzykować pokrywania z własnej kieszeni kosztów leczenia siebie lub osoby trzeciej, która z naszej winy dozna urazu na stoku. Należy również pamiętać, że wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), refunduje jedynie podstawowe świadczenia zdrowotne w krajach Unii Europejskiej bądź Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Oznacza to, że w razie wypadku za zwiezienie przez służby medyczne ze stoku oraz przejazd karetką do szpitala będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Więcej na temat karty EKUZ tutaj

Ubezpieczenie narciarskie w Polsce

Polisa ubezpieczeniowa dla narciarzy, w przypadku wyjazdu zagranicę, diametralnie różni się od ochrony, którą możesz zapewnić sobie w kraju. W Polsce każdy płacący składki, objęty jest powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku kontuzji na stoku, nie musisz więc martwić się o koszty leczenia, bo zapłaci za Ciebie Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatkowo ominą Cię koszty ratownictwa górskiego. Górskie lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe samo zabiega o finansowanie akcji ratowniczych, a to oznacza, że w razie wypadku na nartach przyjdzie Ci z pomocą bez pytania o ubezpieczenie. Nie będzie też domagać się zwrotu kosztów akcji.

Ubezpieczenie narciarskie za granicą

Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Na terenie Europy również chroni Cię publiczne ubezpieczenie na takich zasadach, jakie obowiązują w kraju, w którym przebywasz. Przed wyjazdem musisz jednie wyrobić sobie EKUZ (czyt. tutaj) , czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak nie pokrywa ona transportu chorego czy poszukiwań w górach, czy akcji ratowniczej. A koszty tego są ogromne.

Jaki zakres polisy turystycznej jest najlepszy?

Polisa turystyczna powinna być zawarta w zakresie:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – zapewnia pokrycie kosztów leczenia za granicą. Powinno obejmować również koszty akcji ratowniczej.
  • Ubezpieczenie pokrycia kosztów poszukiwań i akcji ratowniczej w górach – koszty użycia śmigłowca przez górskie pogotowia są ogromne
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, np. gdy doznasz kontuzji na stoku.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) – zapewni, że za szkody, które wyrządzisz osobom trzecim (np. gdy podetniesz innego narciarza) nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni, ale zrobi to Twój ubezpieczyciel.
  • Assistance – konsultanci Centrum Alarmowego ubezpieczyciela zorganizują Ci np. wizytę u lekarza, transport medyczny, udzielą informacji w przypadku problemów w podróży.
  • Ubezpieczenie bagażu lub/i sprzętu sportowego od kradzieży, zniszczenia.

Czy narciarstwo to sport wysokiego ryzyka?

Wybierając polisę powinieneś zwrócić uwagę, w jaki sposób dany ubezpieczyciel zakwalifikuje Twoje wyczyny sportowe. Załóżmy, że na nartach jeździsz amatorsko, nie zajmujesz się wyczynowo tą dyscypliną sportu ani nie szukasz adrenaliny poza oficjalnymi trasami. Mimo rekreacyjnego zjeżdżania po łatwych trasach, w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) może znaleźć się zapis, że i tak uprawiasz sport wysokiego ryzyka. Dlatego warto zapytać agenta czy dana firma ma w zakresie narciarstwo by nie było potem rozczarowań.

Pamiętajcie, że polisa turystyczna chroni Was nie tylko na stoku. To ochrona 24h na dobę, w każdym miejscu, w danym czasie.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej

506-157-909