// First try loading jQuery from Google's CDN // Fall back to a local copy of jQuery if the CDN fails

Z końcem października udostępniona została aplikacja mObywatel, która ma zastąpić nam fizyczne dokumenty. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że nadal zamierza projekt rozwijać i jeszcze w tym roku będziemy mogli na ekranach smartfonów wyświetlić dowód rejestracyjny samochodu, potwierdzenie ubezpieczenia i swoje prawo jazdy.

mObywatel w obecnym kształcie daje wgląd tylko do danych użytkownika z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych (transmisja jest szyfrowana). Aplikacja pozwala pobrać własne dane, ale niestety mTożsamość jeszcze nie zastępuje prawdziwego dowodu osobistego – brak odpowiednich regulacji prawnych. Niebawem się to zmieni, a w tej chwili mObywatel przyda się tylko w takich sytuacjach, jak stłuczka, wynajem mieszkania czy inne umowy w stosunkach prywatnych.

Czym jest mTożsamość?

mTożsamość to pierwsza usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon. Do aktywacji aplikacji będzie ci potrzebny profil zaufany — jeśli go nie masz, załóż online, a potem pobierz aplikację.

Za pomocą mTożsamości potwierdzisz tożsamość:

 • w prywatnych kontaktach z innymi obywatelami:
 • wyświetlisz swoje dane na ekranie telefonu,
 • przekażesz drugiej osobie swoje dane na telefon, wtedy automatycznie pobierzesz i zapiszesz w swoim telefonie jej dane — pod warunkiem, że oboje jesteście użytkownikami aplikacji mObywatel,
 • w sklepach i punktach usługowych, w których obsługa korzysta z mWeryfikatora— aplikacji do sprawdzania tożsamości użytkowników mObywatela.

Wkrótce w aplikacji mObywatel pojawią się nowe mDokumenty — na przykład mDowód Osobisty czy mPrawo Jazdy.

Czym są mDokumenty?

mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.

Możesz już korzystać z dwóch usług w ramach mDokumentów:

 • mDowodu Osobistego„przez komórkę” — przy załatwianiu spraw w wybranych urzędach w 4 miastach w Polsce (pilotaż usługi) 
 • mTożsamości w smartfonie (w aplikacji mObywatel) — w prywatnych kontaktach z innymi obywatelami oraz przy korzystaniu z usług w miejscach, w których obsługa korzysta z aplikacji mWeryfikator.

Kolejno będziemy udostępniać nowe mDokumenty — na przykład mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

Z jakich danych korzysta mTożsamość?

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

 • imion, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL — czyli danych z rejestru PESEL,
 • zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument — czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Te dane możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Przekazać komuś lub pobrać od kogoś — z telefonu na telefon — możesz tylko część tych danych:

 • imiona i nazwisko,
 • zdjęcie w niskiej rozdzielczości,
 • numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Jeśli twoją tożsamość sprawdza osoba korzystająca z aplikacji mWeryfikator, możesz udostępnić jej wyłącznie imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości.Więcej informacji o bezpieczeństwie i wiarygodności danych w mTożsamości znajdziesz w sekcji Bezpieczeństwo i wiarygodność danych.

Kto może korzystać z mTożsamości?

Każdy, kto jest pełnoletni i ma:

 • ważny dowód osobisty,
 • profil zaufany (eGo),
 • smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 lub nowszej, wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny,
 • aktywną aplikację mObywatel,
 • połączenie z internetem.

NIE MOŻESZ korzystać z mTożsamości, jeśli twój zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Kiedy możesz korzystać z mTożsamości?

Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel.

Swoją tożsamość potwierdzisz również w sklepach, klubach sportowych lub punktach usługowych, które korzystają z aplikacji mWeryfikator — obsługa może wyłącznie pobrać twoje dane, ale nie może ich zapisać.

mWeryfikator nie pozwoli również na zrobienie zrzutu ekranu z twoimi danymi.

mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego w banku, urzędzie, podczas kontroli drogowej lub przekraczania granicy. 

W założeniach mObywatel ma sprawić, że nie będziemy musieli nosić ze sobą żadnych lub prawie żadnych dokumentów. Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku w całym kraju aplikacja będzie mogła zastąpić plastikowe dowody osobiste w całej Polsce. Wygląda na to, że pilotaż prowadzony w czterech miastach przebiegał pomyślnie, a zmiany w prawie są już gotowe.

Zadzwoń do nas i dowiedz się więcej

506-157-909