Coraz więcej osób wykupuje pakiety zdrowotne dla siebie i swojej rodziny. Coraz więcej pracodawców oferuje je także swoim pracownikom.
Czy wykupienie prywatnego ubezpieczenia zapewnia ochronę w najtrudniejszym czasie?
Czy prywatna opieka medyczna zastąpi NFZ?
Czego nie obejmuje prywatna opieka medyczna?
Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ile kosztuje?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest płatnym dopełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia, którym objęte są wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Polsce. Każda osoba, która wykupi prywatną opiekę medyczną, w zamian za opłacanie określonych składek zapewnia sobie szybszy niż w NFZ dostęp do lekarzy specjalistów oraz licznych badań diagnostycznych i laboratoryjnych. Ceny uzależnione są od towarzystwa, w którym zdecydujemy się zawrzeć umowę, wariantu opieki, Twojego wieku i stanu zdrowia. Pamiętaj, że posiadając prywatny pakiet medyczny nie możesz zrezygnować z NFZ, na który co miesiąc odciągane jest 9% Twojej pensji.
Jaki jest zakres prywatnej opieki zdrowotnej w porównaniu do NFZ?
Prywatna opieka medyczna nigdy nie zastąpi Narodowego Funduszu Zdrowia, bo usługi, które proponuje, mają o wiele węższy zakres. Ubezpieczyciele i prywatni dostawcy usług medycznych selekcjonują swoich przyszłych klientów i nie wszystkim skłonni są zapewniać dodatkową opiekę nawet za wygórowaną składkę.
Podstawową motywacją wyboru ścieżki leczenia prywatnego jest krótszy czas oczekiwania na wizytę czy badanie (deklaruje ją 70% badanych, którzy przynajmniej raz skorzystali z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym). Średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w publicznej służbie zdrowia wynosił w minionym półroczu ponad 3 i pół miesiąca, przy czym 6% badanych czekało na wizytę ponad rok. Prawie co piąty ankietowany, który potrzebował konsultacji specjalisty (17%), nie dostał się do niego w ramach świadczeń publicznej opieki zdrowotnej.
![](https://www.consensus-ubezpieczenia.pl/wp-content/uploads/2018/01/26551488_1568433619876489_494972322_n.jpg)
Czy wykupienie prywatnego ubezpieczenia zapewnia ochronę w najtrudniejszym czasie?
Prywatne ubezpieczenia to pakiety służące swoim pacjentom w przypadkach nagłych, lub przewlekłych, ale nie wymagających hospitalizacji, przeszczepów, leczenia psychiatrycznego w zamkniętych zakładach, specjalistycznych czy operacji. W tych przypadkach możemy się leczyć tylko i wyłącznie na NFZ.
Polacy nie ufają NFZ. Coraz częściej sięgamy po prywatne pakiety medyczne, bo komfort obsługi pacjenta jest na dużo wyższym poziomie. Z roku na rok przybywa osób chętnych na zakup pakietów. Polacy państwową służbę zdrowia kojarzą przede wszystkim z ogromnymi kolejkami i koniecznością wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u specjalisty, a także ze słabo wyposażonymi placówkami. Ze względu na zainteresowanie, przybywa też firm ubezpieczeniowych oferujących takie pakiety. Płacimy za pakiety bo daje nam to możliwość przy jednej wizycie skorzystania z wielu porad specjalistów, bez kłopotliwego organizowania skierowań do specjalistów.
Jakie są statystyki wykupywania prywatnych polis?
W roku 2016 najwięcej osób leczyło się w sposób „mieszany”, czyli korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłaconych prywatnie (40%). Nieco mniej liczną grupę stanowiły osoby, które korzystały wyłącznie z usług publicznej służby zdrowia (37%). Zaledwie 7% badanych leczyło się wyłącznie „prywatnie” – płacąc za potrzebne im porady i usługi medyczne z własnej kieszeni lub z dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. wg CBOS
Kto najczęściej kupuje prywatne pakiety zdrowotne?
Co czwarty dorosły Polak ma wykupione dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – abonament lub polisę (23%), w tym 16% opłaca je samodzielnie, z domowego budżetu, a w przypadku 7% są one w całości lub częściowo finansowane przez pracodawców.
Posiadaczami dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego najczęściej są osoby w średnim wieku (25–44 lata), badani z wyższym wykształceniem (41%), ankietowani pozytywnie oceniający własną sytuację materialną, o najwyższych dochodach na osobę w rodzinie (powyżej 2000 zł – 39%). Wśród grup społeczno-zawodowych najczęściej są to przedstawiciele kadry kierowniczej i wysoko wykwalifikowani specjaliści (53%) oraz średni personel i technicy (45%). Z kolei najrzadziej dodatkowe świadczenia zdrowotne mają wykupione mieszkańcy wsi (16%), osoby słabo wykształcone oraz najstarsi z badanych (powyżej 65 roku życia). Wg CBOS
![](https://www.consensus-ubezpieczenia.pl/wp-content/uploads/2018/01/26637703_1568433616543156_73619863_n.jpg)
Gdzie można wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, masz dwie możliwości:
- abonament w którymś z prywatnych centrów medycznych (LUX MED, Enel-Med, Medicover itp.)
- ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej (specjalizują się w tym np. InterRisk, INTER Polska, Signal Iduna, Allianz, TU Zdrowie)
Abonamenty medyczne de facto też są ubezpieczeniami, tylko wykupuje się je bezpośrednio w danym centrum medycznym.
Wysokość opłaty za ubezpieczenie będzie zależała od tego, jak bogaty pakiet usług wybierzesz i czy wykupisz ubezpieczenie dla siebie, czy również dla swoich bliskich. Przy wyborze ubezpieczyciela lub centrum medycznego koniecznie weź pod uwagę ilość placówek, z których możesz skorzystać w Twojej najbliższej okolicy, a także dostępność lekarzy specjalistów, na których najbardziej Ci zależy.
Ubezpieczyciele pomimo szerokiego wachlarza usług medycznych rzadko w swoich ofertach uwzględniają w 100% nieodpłatne leczenie stomatologiczne, pokrycie kosztów ratownictwa medycznego czy pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zapewniają jednak szybki dostęp do lekarzy specjalistów oraz szeregu badań diagnostycznych i laboratoryjnych, na które z ramienia NFZ często musiałbyś czekać miesiącami.